Kozmetik Ürün Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 6 İpucu!

Çoğu kadın, makyaj yapmayı sever ve gün içinde tercih eder. Hatta özel günler söz konusu ise birkaç kat daha önemi artar. Fakat bu süreçte dikkat edilmesi gereken önemli nokta makyaj malzemelerinin içeriğidir. Cilt sağlığınız tehdit etmemeli ve kullanırken gözünüzün arkada kalmaması gerekir. Bu durumda kozmetik ürün ve makyaj malzemesi alırken hangi özelliklere dikkat etmelisiniz?

Ürünün içeriğini inceleyin!

Ürünün içerisinde bulunan kimyasal ürünlere karşı dikkatli olalım. Özellikle Sodyum lauryl sulfate, sodyum laureter sülfat, propilen glikol, dietanolamin, kokamid DEA, lauramid DEA, flor, alfa hidroksi asit, alüminyum, bütan, dioksin, flüorokarbonlar, formaldehit, gliserin, kaolin, lanolin, mineral yağ, petrolatum, propan, talk, klorlu bileşikler, PEG gibi kimsayal ürünlerin çok fazla bulunduğu kimyasal ürünleri almaktan kaçınalım. Ürün birleşimin yazılmasının(INCI)zorunlu olduğunu unutmayalım.

Güzel hep güzeldir, zamanın önemi yoktur. Eugene Delacroix

Raf ömürlerine dikkat edin!

Raf ömrünü tamamlamış kozmetik ürünleri toksit etki göstermeye meyillidir ve kanserojenik etkileri yüksektir. Ayrıca alerjik etkileri de fazladır. Bu ürünleri alırken satış döngüsünün fazla olduğu yerleri tercih edin.Raf ömrüne uygun bir şekilde ışık ve nemden uzak bir şekilde muhafaza edilmesi son derece önemlidir.Bozulmuş ürünlerin kokusu, kıvamı ve rengi değişir bu ürünleri kullanmayınız.

Mümkün oldukça organik kozmetik ürünlerini tercih edin!

Ürün sertifikasına sahip bitkisel ürünlerden elde edilen insan sağlığına ve çevreye dost ürünleri kullanmaya özen gösterelim. Çok fazla ham madde içeren ürünler yerine daha az ham madde ve sentetik madde içeriği az olan ürünleri tercih edelim.

Belli ürünlerinizi sürekli değiştirmeyin!

Güvenli olduğunuza emin olduğunuz cildinize iyi gelen alerjik durumlar içermeyen, yan etkileri olmayan daha önceden kullanıp test ettiğiniz ürünlerde değişikliğe gitmeyiniz aynı markaları kullanmayı tercih ediniz.

Riskli gruptaysanız daha dikkatli olun!

Gebeler, bebek emzirenler, alerjik durumu olanlar ve özellikle bir deri hastalığına sahip olanlar ürünü seçerken çok dikkatli olmalıdırlar.

Ambalaj tercihi önemlidir!

Kullanım ve saklama açısından kolaylık sağlayacak tasarımları tercih edin ki hem kullanırken hem de saklarken size kolaylıklar sağlayacaktır.

Dilerseniz doğal sağlıklı ve ekonomik ürünleri aşağıdan inceleyebilir ve tıklayarak satın alabilirsiniz?


 

 

 

 

 

 

Tümünü
11
Paylaş