Mutfağınızın Vazgeçilmez Yardımcıları

Mutfağınızın Vazgeçilmez Yardımcıları

Mutfağınızın Vazgeçilmez Yardımcıları ile mükemmel yemekler hazırlarken, mutfak araç gereçleri en büyük asistanımızdır. Gelin, mutfakta işinizi kolaylaştıracak mutfak araç gereçleri önerilerimize ve ipuçlarına beraber bakalım.

Mutfak Bıçağı

Keskin ve iyi bir mutfak bıçağı ile, balık, sebze veya ekmeği kolayca kesebilirsiniz. Farklı gıda ürünleri için kullanabileceğiniz farklı bıçak türleri bulunmaktadır. Örneğin, ekmek bıçağı uzun ve dalgalı bilenmiş olduğundan taze ekmeği de ufalamadan kesebilir. Mutfak bıçağı ihtiyacınız varsa, fonksiyonel Chef Master NB-C0253-K bıçak seti ürünlerini incelemenizi öneririz.

Kesme Tahtaları

Kesme tahtaları mutfakta mutlaka olması gereken, yardımcı araç gereçlerdendir. Kesme ve doğrama işlemlerinde koruyucu altlık olarak kullanılır ve tezgahınızı çizilmelere karşı korur. “Peki, hangisi daha iyi? Ahşap bir kesme tahtası mı, yoksa plastik olanlar mı?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Her iki malzeme de doğru temizlendiğinde aynı derecede hijyeniktir fakat, en az 60 derecede yıkanmaları gerekir. Şık tasarımıyla doğal, sağlıklı Bambum Bombi Talau küçük kesme tahtası  üst yüzeyi ve yan olukları sayesinde doğrayacağınız bol sulu gıdaların suyu asla kesme tahtasının üzerinde kalmayacak. Dilerseniz domates, dilerseniz turşu doğrayın, su her zaman yan oluklara akacak ve doğradığınız gıdanın altı tertemiz olacak. Gıdanın suyundan kurtulmaya çalışmadan istediğiniz tabağa transfer edebileceksiniz.

Spatula

Genellikle tava yemekleri için kullanılan spatula ile yemeği karıştırmak ve çevirmek işinizi oldukça kolaylaştırır. Yalnız spatula seçiminde, ısıya dayanıklı olmasına önem vermek gerekir. Bir de spatulayı yapışmaz kaplama tavalarda kullanırken, tavanızın spatuladan zarar görmemesine dikkat edin. Paslanmaz çelik ızgara spatulası, ızgara ve tavalar için uygun bir tercih olacaktır.

 

Kepçeler

Birçok diğer yardımcı mutfak gereçlerinin aksine kepçeler genelde yemek yapma işlemi bittikten sonra sahne alır. Sıvı olan pancake hamurunu bir kepçe yardımıyla tavaya koymanız gereken bazı durumlarda hazırlama işlemlerinde de yer alabilir.

Yemeklerinizi Güzel Gösterecek ve Mutfakta İşinizi Kolaylaştıracak İpuçları

Mutfakta kim birkaç basit yöntemle çok zaman kazanmak istemez ki? Siz de mutfakta hayatı kolaylaştırmak ve hızlandırmak için bu ipuçları değerlendirebilirsiniz. 🙂

  • Yemeğinizin taşmasını engellemek için tencerenin üzerine yatay olarak ahşap yemek kaşığı koyun.
  • Sahanda yumurtanın daha eğlenceli olması için çelik kurabiye şeklini tavaya koyun ve yumurtayı içinde hazırlayın.
  • Keklerinizin ve pastalarınızın daha güzel kesilmesi için kesmeden önce bıçağınızı sıcak su altında tutun.
  • Israrla açılmak istemeyen şişelerinizi bir şişe açacağı ile kolaylıkla açabilirsiniz. Kapağını hafifçe yukarı doğru bastırın ve bir ‘plop’ sesi duyduğunuzda işlem tamamdır.
  • Omleti sadece 45 saniyede hazırlamak için mikrodalga fırından yararlanın. Bunun için yumurtayı önceden bir fincanda çırpmanız yeterli.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, keyifli günler! 😉